Vishay/Dale RWR74S10R0FRS73
RWR74S10R0FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S10R0FRS73
Brief Description
RES 10 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S10R0FRS73.pdf
Availability of RWR74S10R0FRS73
QUANTITY
RWR74S10R0FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S10R0FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S10R0FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S10R0FRS73
Related LinksRWR74S1, RWR74S10R0FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S10R0FRS73 Details Description
Related parts for RWR74S10R0FRS73
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 12-DFN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 36POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER TIN 3POS datasheet.pdf