Vishay/Dale RWR74S10R0FSS73
RWR74S10R0FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S10R0FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S10R0FSS73.pdf
Availability of RWR74S10R0FSS73
QUANTITY
RWR74S10R0FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S10R0FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S10R0FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S10R0FSS73
Related LinksRWR74S1, RWR74S10R0FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S10R0FSS73 Details Description
Related parts for RWR74S10R0FSS73
RES 442 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER ECL 2:1 5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
DAC 10BIT DUAL SPI/VREF 8SOIC datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DISPLAY 14.2MM YELLOW 4DIGIT CC datasheet.pdf