Vishay/Dale RWR74S1212FSS73
RWR74S1212FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1212FSS73
Brief Description
RES 12.1K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1212FSS73.pdf
Availability of RWR74S1212FSS73
QUANTITY
RWR74S1212FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1212FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S1212FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1212FSS73
Related LinksRWR74S1, RWR74S1212FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1212FSS73 Details Description
Related parts for RWR74S1212FSS73
CONN SOCKET PGA ZIF 321POS GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS TIN PCB datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 105 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M25 datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 13MM datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf