Vishay/Dale RWR74S1270FRS73
RWR74S1270FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1270FRS73
Brief Description
RES 127 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1270FRS73.pdf
Availability of RWR74S1270FRS73
QUANTITY
RWR74S1270FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1270FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S1270FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1270FRS73
Related LinksRWR74S1, RWR74S1270FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1270FRS73 Details Description
Related parts for RWR74S1270FRS73
OPTOISO 5.3KV OPEN COLL 6SOIC datasheet.pdf
CONN JACK 2 COND PHONO R/A PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 90A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 290MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 4A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A TO277A datasheet.pdf