Vishay/Dale RWR74S1500BSB12
RWR74S1500BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1500BSB12
Brief Description
RES 150 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1500BSB12.pdf
Availability of RWR74S1500BSB12
QUANTITY
RWR74S1500BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1500BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S1500BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1500BSB12
Related LinksRWR74S1, RWR74S1500BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1500BSB12 Details Description
Related parts for RWR74S1500BSB12
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
ZSFP+ STACKED 2X2 W/LIGHT PIPE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf