Vishay/Dale RWR74S1500BSB12
RWR74S1500BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1500BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1500BSB12.pdf
Availability of RWR74S1500BSB12
QUANTITY
RWR74S1500BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1500BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S1500BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1500BSB12
Related LinksRWR74S1, RWR74S1500BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1500BSB12 Details Description
Related parts for RWR74S1500BSB12
JUMPER 6MM 33A 8POS ZDU4/ZEI 16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 75W datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 BLK 328.1' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf