Vishay/Dale WSL2512R0800FEA
WSL2512R0800FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSL2512R0800FEA
Brief Description
RES SMD 0.08 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
WSL2512R0800FEA.pdf
Availability of WSL2512R0800FEA
QUANTITY
WSL2512R0800FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2512R0800FEA
Internal Part NumberEIS-WSL2512R0800FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.08
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2512R0800FEA
Related LinksWSL2512, WSL2512R0800FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2512R0800FEA Details Description
Related parts for WSL2512R0800FEA
IC CAN TXRX FAULT-TOL 14-SOIC datasheet.pdf
ADC 10BIT 4CH 500KSPS 10-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf