Vishay/Dale RWR74S16R2FSRSL
RWR74S16R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S16R2FSRSL
Brief Description
RES 16.2 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S16R2FSRSL.pdf
Availability of RWR74S16R2FSRSL
QUANTITY
RWR74S16R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S16R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S16R2FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S16R2FSRSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S16R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S16R2FSRSL Details Description
Related parts for RWR74S16R2FSRSL
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC MUX 8-LINE MECL 10H 20-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
REMOTE OPERATOR CABLE CLAMP datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" GOLD datasheet.pdf
DISPLAY NUM 25.4MM SGL RED CA datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf