Vishay/Dale RWR74S1960FSBSL
RWR74S1960FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1960FSBSL
Brief Description
RES 196 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1960FSBSL.pdf
Availability of RWR74S1960FSBSL
QUANTITY
RWR74S1960FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1960FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1960FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1960FSBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1960FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1960FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S1960FSBSL
CONN IDC SOCKET 20POS W/POL 15AU datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
FOMM50 LEAD 2.5 TZ SC/PC-SC/PC datasheet.pdf
RES 91 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf