Vishay/Dale RWR74S1R21FSRSL
RWR74S1R21FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1R21FSRSL
Brief Description
RES 1.21 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1R21FSRSL.pdf
Availability of RWR74S1R21FSRSL
QUANTITY
RWR74S1R21FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1R21FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1R21FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1R21FSRSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1R21FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1R21FSRSL Details Description
Related parts for RWR74S1R21FSRSL
CAP CER 330PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 288MC 6NS 256FBGA datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROG 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
BEVEL 45 3.00MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALL MNT SKT datasheet.pdf