TDK Corporation MHQ1005P1N0BT000
MHQ1005P1N0BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P1N0BT000
Brief Description
FIXED IND 1NH 1.2A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P1N0BT000.pdf
Availability of MHQ1005P1N0BT000
QUANTITY
MHQ1005P1N0BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P1N0BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P1N0BT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Featured ProductMHQ-P Series – Super-High Q Multilayer RF Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant15GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P1N0BT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P1N0BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P1N0BT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P1N0BT000
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A IPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
PLUG-INSIDE PLUNGER STND SPDT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15K OHM 1% 25W datasheet.pdf