Nichicon UPW1E100MDD1TA
UPW1E100MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW1E100MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPW1E100MDD1TA.pdf
Availability of UPW1E100MDD1TA
QUANTITY
UPW1E100MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1E100MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPW1E100MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1E100MDD1TA
Related LinksUPW1E10, UPW1E100MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1E100MDD1TA Details Description
Related parts for UPW1E100MDD1TA
CONN DB25 CRIMP MALE TIN datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 130 MOHM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W datasheet.pdf
COVER PLATE 607462 datasheet.pdf
SL-SMT3.50/02/180LF 1.5 BK datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
24-Bit, 8.5 mW, 109 dB, 128/64/32 kSPS ADCs IC datasheet.pdf