Vishay/Dale RWR74S1R30FRBSL
RWR74S1R30FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1R30FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1R30FRBSL.pdf
Availability of RWR74S1R30FRBSL
QUANTITY
RWR74S1R30FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1R30FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1R30FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1R30FRBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1R30FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1R30FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S1R30FRBSL
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 78.9VC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TM3000/4000 ADPT AP105 APPS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330 NF 10% 1250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf