Vishay/Dale RWR74S1R58FRBSL
RWR74S1R58FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1R58FRBSL
Brief Description
RES 1.58 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1R58FRBSL.pdf
Availability of RWR74S1R58FRBSL
QUANTITY
RWR74S1R58FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1R58FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1R58FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1R58FRBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1R58FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1R58FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S1R58FRBSL
CONN FFC FPC TOP 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OCP HV 8SMD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FLANGE 10AMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .156 56POS AU datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 100A 1300VAC datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 37POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf