Vishay/Dale RWR74S2320FSB12
RWR74S2320FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2320FSB12
Brief Description
RES 232 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2320FSB12.pdf
Availability of RWR74S2320FSB12
QUANTITY
RWR74S2320FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2320FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S2320FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)232
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2320FSB12
Related LinksRWR74S2, RWR74S2320FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2320FSB12 Details Description
Related parts for RWR74S2320FSB12
LED ORANGE DIFFUSED 2SMD GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ADAPTER NXP LPC2000 DIP40/QFP100 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 120MA 13.16 OHM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 550MA 975 MOHM datasheet.pdf