Vishay/Dale RWR74S2371FRBSL
RWR74S2371FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2371FRBSL
Brief Description
RES 2.37K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2371FRBSL.pdf
Availability of RWR74S2371FRBSL
QUANTITY
RWR74S2371FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2371FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S2371FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2371FRBSL
Related LinksRWR74S2, RWR74S2371FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2371FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S2371FRBSL
BALUN HYBRID 1600-1950 MHZ 1:4 datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR PR 16-VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ORANGE CC 0.4" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
SHUNT ASSEMBLY MODU I datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf