Vishay/Dale RWR74S23R7FRB12
RWR74S23R7FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S23R7FRB12
Brief Description
RES 23.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S23R7FRB12.pdf
Availability of RWR74S23R7FRB12
QUANTITY
RWR74S23R7FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S23R7FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S23R7FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S23R7FRB12
Related LinksRWR74S2, RWR74S23R7FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S23R7FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S23R7FRB12
CONN SPLIC BUTT 14-16 AWG STRAP datasheet.pdf
IC XDCP 16-TAP 10K CMOS 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V SOT-323 datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 24V OUT datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.45K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf