Vishay/Dale RWR74S2430FRB12
RWR74S2430FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2430FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 243 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2430FRB12.pdf
Availability of RWR74S2430FRB12
QUANTITY
RWR74S2430FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2430FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S2430FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2430FRB12
Related LinksRWR74S2, RWR74S2430FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2430FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S2430FRB12
RES 110 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 29.13"L X 21.65"W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf