Vishay/Dale RWR74S2430FRBSL
RWR74S2430FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2430FRBSL
Brief Description
RES 243 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2430FRBSL.pdf
Availability of RWR74S2430FRBSL
QUANTITY
RWR74S2430FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2430FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S2430FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2430FRBSL
Related LinksRWR74S2, RWR74S2430FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2430FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S2430FRBSL
ADAPTER TERM STRIP JACK 6-32 ORG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT 3.3V 3ST 60HXQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CTV 41C 41#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
470UF 250V 30X40MM 85C 12000H datasheet.pdf