Vishay/Dale RWR74S2490FSRSL
RWR74S2490FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2490FSRSL
Brief Description
RES 249 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2490FSRSL.pdf
Availability of RWR74S2490FSRSL
QUANTITY
RWR74S2490FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2490FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S2490FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2490FSRSL
Related LinksRWR74S2, RWR74S2490FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2490FSRSL Details Description
Related parts for RWR74S2490FSRSL
CONV DC-DC 24V IN 12V OUT 30W NL datasheet.pdf
IC 24-B STEREO AUDIO DAC 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 3-INP 6-XSON datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 100V X7R 0612 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 UF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf
100UF 16V 9.779X21.539 105C AXI datasheet.pdf