Vishay/Dale RWR74S2670FSBSL
RWR74S2670FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2670FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2670FSBSL.pdf
Availability of RWR74S2670FSBSL
QUANTITY
RWR74S2670FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2670FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S2670FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2670FSBSL
Related LinksRWR74S2, RWR74S2670FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2670FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S2670FSBSL
IC OPAMP VFB 100MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC 4-LINE BCD/DEC DECOD 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 5V TO220 datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 160UH 135MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf
COUNTER LCD 4 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER datasheet.pdf
POWER STRIP datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf