Vishay/Dale RWR74S2870FRRSL
RWR74S2870FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2870FRRSL
Brief Description
RES 287 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2870FRRSL.pdf
Availability of RWR74S2870FRRSL
QUANTITY
RWR74S2870FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2870FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S2870FRRSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2870FRRSL
Related LinksRWR74S2, RWR74S2870FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2870FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S2870FRRSL
RES 0.15 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SENSOR ACCEL X/Y 30/100G 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ LP TSOT23-8 datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 6.25A 9.5 MOHM datasheet.pdf