Vishay/Dale RWR74S2R61FSBSL
RWR74S2R61FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2R61FSBSL
Brief Description
RES 2.61 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2R61FSBSL.pdf
Availability of RWR74S2R61FSBSL
QUANTITY
RWR74S2R61FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2R61FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S2R61FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2R61FSBSL
Related LinksRWR74S2, RWR74S2R61FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2R61FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S2R61FSBSL
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 68.1OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSIMP 18MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 390MA 460 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100VQFP datasheet.pdf
FIXED IND 7.6UH 20A 3.75 MOHM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.7A 93.6 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf