Vishay/Dale RWR74S2R70FRBSL
RWR74S2R70FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2R70FRBSL
Brief Description
RES 2.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2R70FRBSL.pdf
Availability of RWR74S2R70FRBSL
QUANTITY
RWR74S2R70FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2R70FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S2R70FRBSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2R70FRBSL
Related LinksRWR74S2, RWR74S2R70FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2R70FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S2R70FRBSL
RES 15 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 7.2V 4200MAH datasheet.pdf
DOOR STEEL 55.8X18.8X0.53" GREY datasheet.pdf
LIGHT ENGINE ARRAY 9X1W WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN ADAPT RCPT ST-ESCON DUPLEX datasheet.pdf
E-657-38X STOCK BAG OF 25/ datasheet.pdf
IC RF VALUE LINE TXRX 20QFN datasheet.pdf
CONICAL 0.40MM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT SKT datasheet.pdf