Vishay/Dale RWR74S3010FSBSL
RWR74S3010FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3010FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3010FSBSL.pdf
Availability of RWR74S3010FSBSL
QUANTITY
RWR74S3010FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3010FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S3010FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3010FSBSL
Related LinksRWR74S3, RWR74S3010FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3010FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S3010FSBSL
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
BOOT MOLDED POLY SEMI-RIGID datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 85V 215MA 2DFN datasheet.pdf
LED RED DIFF 3.9X1.9MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 3POS GOLD 24AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf