Vishay/Dale RWR74S3091FRB12
RWR74S3091FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3091FRB12
Brief Description
RES 3.09K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3091FRB12.pdf
Availability of RWR74S3091FRB12
QUANTITY
RWR74S3091FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3091FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S3091FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3091FRB12
Related LinksRWR74S3, RWR74S3091FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3091FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S3091FRB12
BATTERY PK 12.0V 110 MAH NICAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 56BGA datasheet.pdf
IC HEX INVERTER SGL STAGE 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 40 POS datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf