Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y40456K80000A0W
Y40456K80000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y40456K80000A0W
Brief Description
RES SMD 6.8KOHM 0.05% 1/20W 0505
Datasheet Download
Y40456K80000A0W.pdf
Availability of Y40456K80000A0W
QUANTITY
Y40456K80000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y40456K80000A0W
Internal Part NumberEIS-Y40456K80000A0W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.050" L x 0.050" W (1.27mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y40456K80000A0W
Y40456K80000A0W Details Description
Related parts for Y40456K80000A0W
IC SYNTHESIZER DUAL FREQ 24-CSP datasheet.pdf
CONN STACKER 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 37.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 100MA 950 MOHM datasheet.pdf