Vishay/Dale RWR74S30R1FRBSL
RWR74S30R1FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S30R1FRBSL
Brief Description
RES 30.1 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S30R1FRBSL.pdf
Availability of RWR74S30R1FRBSL
QUANTITY
RWR74S30R1FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S30R1FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S30R1FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S30R1FRBSL
Related LinksRWR74S3, RWR74S30R1FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S30R1FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S30R1FRBSL
RES SMD 1.18KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 91 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
SUB 3/8 SPRING datasheet.pdf
CAP CER 0.47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 150 OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
9POS M R/A .318 4-40 datasheet.pdf