Vishay/Dale RWR74S3481FRB12
RWR74S3481FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3481FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.48K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3481FRB12.pdf
Availability of RWR74S3481FRB12
QUANTITY
RWR74S3481FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3481FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S3481FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3481FRB12
Related LinksRWR74S3, RWR74S3481FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3481FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S3481FRB12
IC FLASH 64MBIT 115NS 64FBGA datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 0.2A SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 4MM datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf