Vishay/Dale RWR74S35R2DPS73
RWR74S35R2DPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S35R2DPS73
Brief Description
RES 35.2 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S35R2DPS73.pdf
Availability of RWR74S35R2DPS73
QUANTITY
RWR74S35R2DPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S35R2DPS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S35R2DPS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S35R2DPS73
Related LinksRWR74S3, RWR74S35R2DPS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S35R2DPS73 Details Description
Related parts for RWR74S35R2DPS73
DC/DC CONVERTER 1.8V 14W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-SOIC datasheet.pdf
H48-6 SHEET 640X320X5MM datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf