Vishay/Dale RWR74S35R7FRBSL
RWR74S35R7FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S35R7FRBSL
Brief Description
RES 35.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S35R7FRBSL.pdf
Availability of RWR74S35R7FRBSL
QUANTITY
RWR74S35R7FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S35R7FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S35R7FRBSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S35R7FRBSL
Related LinksRWR74S3, RWR74S35R7FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S35R7FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S35R7FRBSL
VOLTMETER 199.9MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
RND STANDOFF 8-32 NEOPRENE 1/2" datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 4.3A 1212-8 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf