Vishay/Dale RWR74S3R24FMRSL
RWR74S3R24FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3R24FMRSL
Brief Description
RES 3.24 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3R24FMRSL.pdf
Availability of RWR74S3R24FMRSL
QUANTITY
RWR74S3R24FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3R24FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S3R24FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3R24FMRSL
Related LinksRWR74S3, RWR74S3R24FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3R24FMRSL Details Description
Related parts for RWR74S3R24FMRSL
SSR GN IP20 100A/480VAC DC INPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1" DIA BLACK datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 14POS datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf