Vishay/Dale RWR74S3R40FSB12
RWR74S3R40FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3R40FSB12
Brief Description
RES 3.4 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3R40FSB12.pdf
Availability of RWR74S3R40FSB12
QUANTITY
RWR74S3R40FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3R40FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S3R40FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3R40FSB12
Related LinksRWR74S3, RWR74S3R40FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3R40FSB12 Details Description
Related parts for RWR74S3R40FSB12
FIXED IND 12NH 535MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 338MW SC59 datasheet.pdf
CONTROL LOG 18 IN 12OUT 100-240V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 12POS PCB datasheet.pdf