Vishay/Dale RWR74S40R2FRBSL
RWR74S40R2FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S40R2FRBSL
Brief Description
RES 40.2 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S40R2FRBSL.pdf
Availability of RWR74S40R2FRBSL
QUANTITY
RWR74S40R2FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S40R2FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S40R2FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S40R2FRBSL
Related LinksRWR74S4, RWR74S40R2FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S40R2FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S40R2FRBSL
FIXED IND 470UH 25MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN UNSHROUDED HEADER HDR 6 POS datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 400MA 4.8 OHM datasheet.pdf
PES, NPN HORIZONTAL MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 119.4 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf