Vishay/Dale RWR74S4750FRRSL
RWR74S4750FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S4750FRRSL
Brief Description
RES 475 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S4750FRRSL.pdf
Availability of RWR74S4750FRRSL
QUANTITY
RWR74S4750FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S4750FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S4750FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S4750FRRSL
Related LinksRWR74S4, RWR74S4750FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S4750FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S4750FRRSL
LED 2MM 5V VERTICAL YELLOW PC MN datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
LEAD ALLIG-R/A BAN PLUG BLK 18" datasheet.pdf
DC-DC CONVRT 0.7525-5.5V 3A 5SIP datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf