Vishay/Dale RWR74S4R42FRRSL
RWR74S4R42FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S4R42FRRSL
Brief Description
RES 4.42 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S4R42FRRSL.pdf
Availability of RWR74S4R42FRRSL
QUANTITY
RWR74S4R42FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S4R42FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S4R42FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S4R42FRRSL
Related LinksRWR74S4, RWR74S4R42FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S4R42FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S4R42FRRSL
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 300POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
DC-DC CONVTR 5V 10W 2.0A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 9pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf