Vishay/Dale RWR74S4R42FSS73
RWR74S4R42FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S4R42FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.42 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S4R42FSS73.pdf
Availability of RWR74S4R42FSS73
QUANTITY
RWR74S4R42FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S4R42FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S4R42FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S4R42FSS73
Related LinksRWR74S4, RWR74S4R42FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S4R42FSS73 Details Description
Related parts for RWR74S4R42FSS73
CONN SOCKET CRIMP 8POS 1MM SNGL datasheet.pdf
IC RESET CMOS 5.7V 5SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 240K OHM 0606 datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 160MA 3.8 OHM datasheet.pdf