Vishay/Dale RWR74S4R75FSRSL
RWR74S4R75FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S4R75FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S4R75FSRSL.pdf
Availability of RWR74S4R75FSRSL
QUANTITY
RWR74S4R75FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S4R75FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S4R75FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S4R75FSRSL
Related LinksRWR74S4, RWR74S4R75FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S4R75FSRSL Details Description
Related parts for RWR74S4R75FSRSL
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 2.0MM SNGL WHITE 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 6.9A 22 MOHM TH datasheet.pdf
ST-17S1N8A8K03S datasheet.pdf
FUSE BUSS OPEN LINK datasheet.pdf
100UF 200V 18X40 105C AXI datasheet.pdf