Vishay/Dale RWR74S4R99FSS73
RWR74S4R99FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S4R99FSS73
Brief Description
RES 4.99 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S4R99FSS73.pdf
Availability of RWR74S4R99FSS73
QUANTITY
RWR74S4R99FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S4R99FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S4R99FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S4R99FSS73
Related LinksRWR74S4, RWR74S4R99FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S4R99FSS73 Details Description
Related parts for RWR74S4R99FSS73
IC DOC2000 128MB 32-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 50POS SMD GOLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS4352 DAC datasheet.pdf
RES 988 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 1.3MM datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf