Vishay/Dale RWR74S5110BSBSL
RWR74S5110BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5110BSBSL
Brief Description
RES 511 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5110BSBSL.pdf
Availability of RWR74S5110BSBSL
QUANTITY
RWR74S5110BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5110BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S5110BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5110BSBSL
Related LinksRWR74S5, RWR74S5110BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5110BSBSL Details Description
Related parts for RWR74S5110BSBSL
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 1M DELAY OFF datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.1A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 59 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf