Vishay/Dale RWR74S51R1FRB12
RWR74S51R1FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S51R1FRB12
Brief Description
RES 51.1 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S51R1FRB12.pdf
Availability of RWR74S51R1FRB12
QUANTITY
RWR74S51R1FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S51R1FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S51R1FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S51R1FRB12
Related LinksRWR74S5, RWR74S51R1FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S51R1FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S51R1FRB12
RES SMD 15K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 100 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPST 25A QC datasheet.pdf