Vishay/Dale RWR74S5621BRBSL
RWR74S5621BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5621BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5621BRBSL.pdf
Availability of RWR74S5621BRBSL
QUANTITY
RWR74S5621BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5621BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S5621BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5621BRBSL
Related LinksRWR74S5, RWR74S5621BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5621BRBSL Details Description
Related parts for RWR74S5621BRBSL
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.7V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
HOLE PLUG .75" STEEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
MALE CARD EDGE 24POS .100 RA datasheet.pdf