Vishay/Dale RWR74S56R0FRB12
RWR74S56R0FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S56R0FRB12
Brief Description
RES 56 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S56R0FRB12.pdf
Availability of RWR74S56R0FRB12
QUANTITY
RWR74S56R0FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S56R0FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S56R0FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S56R0FRB12
Related LinksRWR74S5, RWR74S56R0FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S56R0FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S56R0FRB12
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
DIODE VAR CAPACITANCE SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY MOTOR PROTECTIVE 8-26A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.59KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 174POS GOLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 105POS datasheet.pdf