Vishay/Dale RWR74S5R90FRB12
RWR74S5R90FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5R90FRB12
Brief Description
RES 5.9 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5R90FRB12.pdf
Availability of RWR74S5R90FRB12
QUANTITY
RWR74S5R90FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5R90FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S5R90FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5R90FRB12
Related LinksRWR74S5, RWR74S5R90FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5R90FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S5R90FRB12
CONN RECEPT 8POS MTA-156 22AWG datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 580MA 670 MOHM TH datasheet.pdf
MODULE DDR2 256MB 200SODIMM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CABLE REEL-INDUST DUTY 40'10-3 datasheet.pdf
RES 200 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
DSUB MA STR SOLDER CONTACT COAX datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf