Vishay/Dale RWR74S6190FRRSL
RWR74S6190FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S6190FRRSL
Brief Description
RES 619 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S6190FRRSL.pdf
Availability of RWR74S6190FRRSL
QUANTITY
RWR74S6190FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S6190FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S6190FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S6190FRRSL
Related LinksRWR74S6, RWR74S6190FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S6190FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S6190FRRSL
IC OPAMP JFET 5.6MHZ 8SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN HDR W/PG/SLT 6POS datasheet.pdf
DIRECT CONNECTION TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf