Vishay/Dale RWR74S6981FRRSL
RWR74S6981FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S6981FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.98K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S6981FRRSL.pdf
Availability of RWR74S6981FRRSL
QUANTITY
RWR74S6981FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S6981FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S6981FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S6981FRRSL
Related LinksRWR74S6, RWR74S6981FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S6981FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S6981FRRSL
RES SMD 78.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 10POS datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 930VAC QC TER datasheet.pdf
CUT & POLISH WHEEL 8" 5A FIN datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE SKT RA datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A D2PAK datasheet.pdf