Vishay/Dale RWR74S6R65FSB12
RWR74S6R65FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S6R65FSB12
Brief Description
RES 6.65 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S6R65FSB12.pdf
Availability of RWR74S6R65FSB12
QUANTITY
RWR74S6R65FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S6R65FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S6R65FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S6R65FSB12
Related LinksRWR74S6, RWR74S6R65FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S6R65FSB12 Details Description
Related parts for RWR74S6R65FSB12
SIDAC 205-230V 1A DO15 datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SOT563 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN TERMINATOR FEMALE 5 POLE datasheet.pdf
NTC 3.3KOHM 5% 3950K 1% datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf