Vishay/Dale RWR74S6R80FRRSL
RWR74S6R80FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S6R80FRRSL
Brief Description
RES 6.8 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S6R80FRRSL.pdf
Availability of RWR74S6R80FRRSL
QUANTITY
RWR74S6R80FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S6R80FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S6R80FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S6R80FRRSL
Related LinksRWR74S6, RWR74S6R80FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S6R80FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S6R80FRRSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 14W datasheet.pdf