Vishay/Dale RWR74S7R87FRRSL
RWR74S7R87FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S7R87FRRSL
Brief Description
RES 7.87 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S7R87FRRSL.pdf
Availability of RWR74S7R87FRRSL
QUANTITY
RWR74S7R87FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S7R87FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S7R87FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S7R87FRRSL
Related LinksRWR74S7, RWR74S7R87FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S7R87FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S7R87FRRSL
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220AB datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SI4123 datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 26POS datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 30A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3672-F datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf