Vishay/Dale RWR74S88R7FRBSL
RWR74S88R7FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S88R7FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S88R7FRBSL.pdf
Availability of RWR74S88R7FRBSL
QUANTITY
RWR74S88R7FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S88R7FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S88R7FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S88R7FRBSL
Related LinksRWR74S8, RWR74S88R7FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S88R7FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S88R7FRBSL
IC BIN COUNTER/DIV/OSC 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-05VOU datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 14 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 32.4 OHM 1% 20W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 30V 200MA DO35 datasheet.pdf